Meknes – historické město a souk se sladkostmi

Brána Meknes

Meknes je historické město v Maroku, které je obklopené hradbami v délce 40km. Jde o kdysi nejmocnější město severní Afriky. Minimálně vjezdová brána a mauzoleum Mulaja Ismaila stojí za to vidět.

Meknes a souk se sladkostmi

Velmi oblíbený je souk (tržnice) se sladkostmi, těmi je Meknes proslavený. Počítejte s tím, že místní sladkosti jsou nesmírně sladké, doslova přeslazené. Ale vyjma klasických sladkostí si můžete dát třeba i palačinky s medem a nejrůznější pouliční sladké jídlo, nejrůznější zákusky.

Meknes patří mezi více konzervativní místa Maroka. Uvidíte větší podíl úplně zahalených žen, ale dnes to již platí hlavně pro starší generaci a nejvíce si toho všimnete v medině.

Co navštívit v Meknesu

Vyjma výše zmíněného, tedy souku se sladkostmi doporučím projít krásnou branou do mediny. Hned za branou se nachází sýpky na obilí, které si můžete prohlédnout, projít i podzemní část.

Medresa (škola koránu), pěkný výhled na minaret přilehlé mešity, vyřezávané stropy a stěny.

Muzeum Dar Jamai nacházející se u náměstí

Mauzoleum Muláje Ismaila – tento vůdce v minulosti vybudoval zmíněné mohutné hradby.

Město nabízí více muzeí a galerií, tak v medině naleznete nejen souk se sladkostmi, ale i s tradičním marockým zbožím. Navštívit můžete následně třeba město Fés, které je vzdálené cca. 60km, přibližně 40 minut vlakem. Pokud se chcete vydat k moři, tak vlaková spojení se nabízí do Casablancy a Rabatu.