Maroko gastronomie

Kuskus Maroko

Maroko je hodně zajímavou destinací na gastronomii, nejen obrovský trh v Marakéši, kde můžete každý večer ochutnávat stovky různých dobrot a stojí to za to i zažít svou atmosférou. Ještě dodám že některá jídla na trhu ochutnáte třeba i za 5x nižší cenu než v restauraci.

Jaká jídla vyzkoušet v Maroku

Harira – velmi dobrá a vydatná polévka se zeleninou, masem, luštěninami. Najdete v ní čerstvé bylinky, často se podává s datlemi, pečivem a dochucuje se limetkou.

Tajine – typické jídlo v Maroku, nejčastější tajine je z jehněčího masa, podává se s kuskusem, případně bulgur nebo rýže. Ale můžete vyzkoušet i jiná masa.

Kuskus – spousta variací se zeleninou, masem, ovocem, rybami

Doporučím ochutnat Kebab a ovoce, které se zde dá koupit za dobrou cenu.

Vynikající jsou též datle.

Nápoje a čaje v Maroku

V Maroku můžete vidět spoustu prodavačů džusu – z pomerančů vám vyrobí skleničku džusu za cca. 8 Kč.

Marocký čaj – silný nálev čínského čaje s mátou a hodně cukrem, který dostanete v krásné konvičce a nalévá se do miniaturních skleniček.

Alkohol – Maroko je sice muslimská země, ale alkohol zde pořídíte v některých restauracích a pár obchodech v turistických oblastech. Můžete zkusit marocké víno a také marocké točené pivo – např. Casablanca beer.

Káva – na některých místech mají arabic coffee, kávu vám přinesou v konvičce jako marocký čaj, jde většinou o slazenou kávu vařenou s kardamonem a možná nějakým kořením. Je to lahodný, opět se to nalévá do malých kalíšků, můžete tak posedět a relaxovat.

Restaurace v Maroku

Jak jsem zmínil na samém začátku, hodně jídla koupíte na ulici a trhu levněji než v restauracích, přesto stojí za to vyzkoušet i restaurace, najdete tu samozřejmě i luxusní restaurace. Já třeba doporučím restaurace kde jsou břišní tance, hudba a velbloudi, cestování by mělo být o zažitcích, zkoušení a poznávání.

Evropské jídlo příliš nedoporučuji, je to jako když v Brně budete chtít mít autentickou Filipínskou restauraci. Nechci se nikoho dotknout, ale takovou nenajdete. Evropská jídla tu samozřejmě najdete, ale nebudete nadšení. Stejně jako následně u nás nebudete nadšení z prezentace arabských jídel počínaje třeba i pouhým kebabem který je na 99% míst z polotovaru u nás.

Počítejte že na trhu se najíte do 30 Kč, restaurace můžete platit i 150-200 Kč, jak kde a za co samozřejmě. Je i možnost si koupit na trhu rybu. Některé podniky vám jí za pár korun upraví, jsou zde bistra, kde to rádi udělají, přidají pečivo, zeleninu a máte oběd v restauraci z čerstvé ryby třeba za 30-50 Kč.

Ještě doporučím – stravujte se tam, kde je více lidí, kde jsou točky jídla. Pokud se v restaurací dělají stovky jídel denně, nemusí tam být špičková čistota. Dostanete bezproblémové jídlo, zatímco krásná a vyleštěná restaurace kde budete sedět sami, to je riziko.