Čím se platí v Maroku

Maroko dirham - MAD

V Maroku se platí marockým dirhamem. Značka je nejčastěji MAD, ale také DH nebo DHs.

1 marocký dirham má 100 centimů, mince jsou 5, 10, 20 a 50 centimů, 1, 2, 5 a 10 dirhamů.
Bankovky jsou 10, 20, 25, 50, 100 a 200 dirhamů.

Kurz je přibližně 2.35 Kč za 1 marocký dirham

V česku bych osobně MAD nepořizoval, je to uzavřená měna, tedy je vůbec problém najít místa kde by jste tuto měnu pořídili.

Doporučuji si přivézt nějaké dolary či eura (podle toho co máte) + kartu, to je na vás samozřejmě, osobně nerad vozím příliš peněz, ale něco vždy ano, může se stát že nepůjdou bankomaty, bankomat vám sežere kartu apod., jistota je jistota.

Platební karty a bankomaty v Maroku

Platit kartou jde na poměrně málo místech, lepší se to, ale nepočítejte s tím a mějte vždy hotovost. Kartu můžete použít v bankomatech, ty neůčtují poplatek za výber. Pokud rádi cestujete, doporučím mít kartu Revolut, ta je na cestování naprosto skvělá.

Bankomaty najdete, jen jich zde není tolik, ale nebojte se, jsou tu 🙂 Ještě je třeba zmínit že cizinci zaplatí extra poplatek za výběr z bankomatu mezi 20-30 dirhamy a maximum k výběru je obvykle 10 000 dirhamů.

Kde směnit eura/dolary

Pokud si vezete eura či dolary, můžete si je směnit ve směnárnách, jen doporučím se klasicky vyhnout té na letišti. Také horší kurzy mají často směnárny otevřené nonstop, ideál je tak vklidu se projít, kouknout na kurz u 3 směnáren a 1 vybrat.

Tip s placením v Maroku

Doporučím mít u sebe dostatek menších bankovek, jelikož v Maroku budete smlouvat, tak není dobré usmlouvat věc na 20 MAD a platit s 200 MAD bankovkou, navíc obchodníci často nemají peníze zpět. To berte jen jako malé doporučení.

Také se mi osvědčilo třeba u taxi nebo u nákupu – zjistíte si cenu a jdete k někomu dalšímu a řeknete že máte jen tolik, ukážete hotovost. Třeba pokud jste 1 taxikáře usmlouvali na 60 dirhamů a níž nechce jít, je dobré mít připraveno v peněžence jen 50 dirhamů a dalšímu taxikáři ukázat, že máte jen 50 dirhamů a že se potřebujete dostat tam a tam.

A když jsme u peněz, možná vás bude zajímat co si přivézt z Maroka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *