Dovolená Maroko od 10 tisíc Kč - TOP

Bezpečnost v Maroku

Pohled na Rabat

Bezpečnost v Maroku je na velmi slušné úrovni a při základní opatrnosti nebudete mít problém. Běžné je že uvidíte hlídkující vojáky a policisty. Ze zemí Afriky je na tom Maroko opravdu velmi dobře.

V roce 2011 byl v Marakéši spáchán atentán, ale s tím jsme se mohli setkat i v zemích jako je Německo, Španělsko a mohl bych pokračovat a né jednou.

Maroko s All Inclusive za skvělé ceny

Jediné kde je potřeba dávat opatrnost jsou odlehlé části na západě sahary, kde mohou být miny, do Alžíru jedině letecky, to je jediné legální možné spojení.

Možná rizika v Maroku

Největší riziko je klasický turismus, buďte opatrní na kapesní krádeže, nenoste nic výrazného jako drahé kabelky, výrazné šperky a nenechávejte věci bez dozoru. Pouliční kriminalita tu v nějaké míře je.

Pozor dejte na falešné prodejce různých služeb jako výlety a průvodcování, kdy někteří zaplatili a nic nedostali.

Na trzích a na ulici smlouvejte, věřte že mnohdy i poloviční cena je ještě hodně vysoká 🙂

Maroko je stejně jako Kapverdské ostrovy pro mě bezpečnou africkou zemí. Pokud vás zajímají Kapverdy, koukněte sem – Kapverdské ostrovy bezpečnost – web o Kapverdách a ostrovech.

Pozor si dejte také na vodu – více k tématu voda v Maroku.

Nenechte se záměrně zmást

Poměrně časté především v Marockých medinách je, že vám lidé říkají příteli, tam nechoď, tam je to nyní zavřené a ukáží vám jinou uličku a jdou s vámi. Realita je taková, že vás buď vedou do svého obchodu, nebo vás povedou pár minut jinými uličkami do cíle za což chtějí samozřejmě nějaký peníz.

Nenechte se ošidit v Marakéši na tržnici s jídlem

Náměstí Jemaa El Fna je proslulé tím, že každý večer je plné stánků s jídlem. Jídlo zde mají někteří prodejci opravdu vynikající. Problém nastává při placení. Vyberete si nějaké jídlo a obsluha vám začne nosit salát, housku, talířky s olivami, marocký čaj atp. A ve finále vám naúčtují tuto srandu velmi draho. A tak místo večeře třeba za 100 dirhamů musíte platit 300 dirhamů. Základem je si cenu domluvit předem a hlavně odmítat cokoli jiného než jste si objednali. Ve výsledku ale stejně nějakým trikem z vás vyrazí více peněz. 

Mnohem rozumnější mi přijde si sednout do nějaké okolní restaurace s krásným výhledem z terasy, dopřát si cenově dostupné jídlo, koukat na tržnici z výšky a tržnici si třeba jen projít kvůli atmosféře, můžete si třeba u stánků dát fresh juice.

Dejte si pozor na taxi

V turistických destinacích je třeba si dávat hodně pozor na taxi, vždy si domluvte cenu předem. Realita je taková, že první nabízená cena je i více než 3x vyšší, než by mohla být. Třeba s taxi se ve 2 lidech se dá např. v Marakéši dostat z letiště do mediny ještě levněji, než platit za lístky na autobus, jen musíte hodně smlouvat. Dá se smlouváním dostat i na nižší cenu, než by byla cena přes taxa metr. Taxi zde nejsou drahé, ba naopak, jen se nebojte smlouvat. Klidně odmítněte, např. dostanete se smlouváním na cenu 60 dirhamů a níž to nejde? Odmítněte a zeptejte se jiného taxikáře s tím že máte jen 50 dirhamů v kapse, zda by vás tam nesvezl. Třeba v Casablance můžete vstoupit do taxi a říct že chcete tam a tam a ať řidič zapne taxa metr. 

Úsměv k nezaplacení

Pamatujte, jakmile se někdo moc usmívá, hlavně v turistickém centru, je až moc ochotný a nabídka je hodně zajímavá, často to je nějaký trik 🙂 

Dovolená Maroko od 10 tisíc Kč - TOP