Bezpečnost v Maroku

Pohled na Rabat

Bezpečnost v Maroku je na velmi slušné úrovni a při základní opatrnosti nebudete mít problém. Běžné je že uvidíte hlídkující vojáky a policisty. Ze zemí Afriky je na tom Maroko opravdu velmi dobře.

V roce 2011 byl v Marakéši spáchán atentán, ale s tím jsme se mohli setkat i v zemích jako je Německo, Španělsko a mohl bych pokračovat a né jednou.

Jediné kde je potřeba dávat opatrnost jsou odlehlé části na západě sahary, kde mohou být miny, do Alžíru jedině letecky, to je jediné legální možné spojení.

Možná rizika v Maroku

Největší riziko je klasický turismus, buďte opatrní na kapesní krádeže, nenoste nic výrazného jako drahé kabelky, výrazné šperky a nenechávejte věci bez dozoru. Pouliční kriminalita tu v nějaké míře je.

Pozor dejte na falešné prodejce různých služeb jako výlety a průvodcování, kdy někteří zaplatili a nic nedostali.

Na trzích a na ulici smlouvejte, věřte že mnohdy i poloviční cena je ještě hodně vysoká 🙂

Maroko je stejně jako Kapverdské ostrovy pro mě bezpečnou africkou zemí. Pokud vás zajímají Kapverdy, koukněte sem – Kapverdské ostrovy bezpečnost – web o Kapverdách a ostrovech.

Pozor si dejte také na vodu – více k tématu voda v Maroku.

Nenechte se záměrně zmást

Poměrně časté především v Marockých medinách je, že vám lidé říkají příteli, tam nechoď, tam je to nyní zavřené a ukáží vám jinou uličku a jdou s vámi. Realita je taková, že vás buď vedou do svého obchodu, nebo vás povedou pár minut jinými uličkami do cíle za což chtějí samozřejmě nějaký peníz.

Nenechte se ošidit v Marakéši na tržnici s jídlem

Náměstí Jemaa El Fna je proslulé tím, že každý večer je plné stánků s jídlem. Jídlo zde mají někteří prodejci opravdu vynikající. Problém nastává při placení. Vyberete si nějaké jídlo a obsluha vám začne nosit salát, housku, talířky s olivami, marocký čaj atp. A ve finále vám naúčtují tuto srandu velmi draho. A tak místo večeře třeba za 100 dirhamů musíte platit 300 dirhamů. Základem je si cenu domluvit předem a hlavně odmítat cokoli jiného než jste si objednali. Ve výsledku ale stejně nějakým trikem z vás vyrazí více peněz.

Mnohem rozumnější mi přijde si sednout do nějaké okolní restaurace s krásným výhledem z terasy, dopřát si cenově dostupné jídlo, koukat na tržnici z výšky a tržnici si třeba jen projít kvůli atmosféře, můžete si třeba u stánků dát fresh juice.

Dejte si pozor na taxi

V turistických destinacích je třeba si dávat hodně pozor na taxi, vždy si domluvte cenu předem. Realita je taková, že první nabízená cena je i více než 3x vyšší, než by mohla být. Třeba s taxi se ve 2 lidech se dá např. v Marakéši dostat z letiště do mediny ještě levněji, než platit za lístky na autobus, jen musíte hodně smlouvat. Dá se smlouváním dostat i na nižší cenu, než by byla cena přes taxa metr. Taxi zde nejsou drahé, ba naopak, jen se nebojte smlouvat. Klidně odmítněte, např. dostanete se smlouváním na cenu 60 dirhamů a níž to nejde? Odmítněte a zeptejte se jiného taxikáře s tím že máte jen 50 dirhamů v kapse, zda by vás tam nesvezl. Třeba v Casablance můžete vstoupit do taxi a říct že chcete tam a tam a ať řidič zapne taxa metr.

Úsměv k nezaplacení

Pamatujte, jakmile se někdo moc usmívá, hlavně v turistickém centru, je až moc ochotný a nabídka je hodně zajímavá, často to je nějaký trik 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *